آموزش املا

روشهای صحیح دیکته نویسی

آماده سازی برای نوشتن املا

برای اجرای صحیح املا لازم است شرایط و محیط کلاس از نظر فیزیکی و عاطفی آماده باشد ، تا دانش آموزان با آسودگی و امنیت خاطر به نوشتن بپردازند . توجه به نکات زیر برای این منظور ضروری است:


- وضعیت نامناسب نشستن دانش آموزان و نشستن در حالت غیر طبیعی و عادی و ثابت نبودن دفتر یا برگه و مزاحمت خواسته یا ناخواسته دیگران در کیفیت نوشتن تاثیر می گذارد .چنانچه در اجرای املای آزمونی ، امکانات کافی و فضای لازم برای ایجاد فاصله بین دانش آموزان وجود ندارد ، بهتر است در همان وضعیت معمول و همیشگی به نوشتن املا بپردازند ، نشستن دانش آموزان در روی زمین و رفتن نفر وسط به زیر میز و... صحیح نیست.


Leaf and Flower

- راه رفتن مستمر در کلاس موجب حواس پرتی دانش آموزان می شود ،و کم و زیاد شدن صدای معلم در نوشتن آن ها تاثیر می گذارد . لذا جای مناسبی را برای ایستادن در کلاس و قرائت املا انتخاب کنید تا هم ناظر کلاس باشید و هم آن ها چهره شما را به خوبی ببینند و صدای شما را به خوبی بشنوند .


Leaf and Flower


-.چنانچه در کلاس دانش آموزانی چپ دست دارید ، ضروری است هنگام نوشتن مزاحمتی برایشان ایجاد نشود . در آزمون ها و فعالیت های کلاسی باید صندلی های یک نفره مخصوص آن ها در نظر گرفته شود و در میزها نیز در سمت چپ میز بنشینند تا دانش آموز دیگری در طرف چپ آن ها نباشد یا فاصله کافی بین آن ها وجود داشته باشد . 


+ نوشته شده در  جمعه هفدهم آذر ۱۳۹۱ساعت 23:20  توسط سهیلا موسائی فرد-کبری مجیدی فر  |